ZMIANY NA RYNKU PALET – JAK PRAWIDŁOWO ZNAKOWAĆ EUROPALETY EPAL, UIC-EUR? (preview)
Polska jest drugim największym producentem palet na świecie – rynek reprezentuje ponad 100 producentów. To niesie ze sobą ogromne zapotrzebowanie na systemy znakowania, które muszą sprostać wymagającemu procesowi opisywania palet.
Aktualnie na rynku można rozróżnić 2 typy europalet – opisane według wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Paletowego EPAL (European Pallet Association) oraz z cechą EUR w standardzie zgodnym z zaleceniami Międzynarodowej Unii Kolejowej (UIC – International Union of Railways). Podział ten wynika z faktu zakończenia współpracy obu podmiotów w zakresie wymienialności palet ze znakiem EUR.
Oba typy europalet posiadają jednak niezmienne cechy wspólne jak ściśle określone wymiary zewnętrzne oraz wymiary poszczególnych elementów składowych. Dzięki temu możliwa jest powtarzalność w procesie znakowania, w którym doskonale odnajdują się drukarki przemysłowe firmy EBS Ink-Jet Systems pracując bezpośrednio przy linii produkcyjnej lub w terenie.
Znakowanie europalet EPAL:
- Oznaczenie EPAL w owalu na lewym wsporniku
- Klamra kontrolna IPPC na środkowym wsporniku:
- Numer licencji – oznaczenie trzycyfrowe
- Rok produkcji – oznaczenie jednocyfrowe
- Miesiąc produkcji – oznaczenie dwucyfrowe
- Oznaczenie EPAL w owalu na prawym wsporniku
Znakowanie europalet UIC:
- Oznaczenie EUR w owalu na lewym wsporniku
- Klamra kontrolna IPPC na środkowym wsporniku:
- Numer licencji – oznaczenie trzycyfrowe
- Rok produkcji – oznaczenie jednocyfrowe
- Miesiąc produkcji – oznaczenie dwucyfrowe
- Logo UIC w owalu na prawym wsporniku
Drukarki przemysłowe do znakowania palet
W 2012 roku wprowadzone zmiany w przepisach nałożyły na producentów drewna obowiązek znakowania swoich wyrobów. Przez lata używane były w tym celu mechaniczne wypalarki, których zastosowanie powoduje jednak wiele trudności i zagrożeń. Wraz z rozwojem technologii druku atramentowego pojawiły się na rynku drukarki przemysłowe, które zrewolucjonizowały procesy znakowania, m.in. drewna i powierzchni drewnopodobnych.
W miejscach, gdzie panuje duże zapylenie, zmienna temperatura i wilgotność, potrzebne są urządzenia, dla których specyficzne i trudne warunki pracy nie stanowią ograniczenia w działaniu. Drukarki przemysłowe firmy EBS Ink-Jet Systems są odporne na kurz, wahania temperatury oraz wibracje, dlatego doskonale poradzą sobie z prawidłowym oznakowaniem palet w standardzie EPAL jak i standardzie UIC.
Brak potrzeby zatrzymania produktu do oznakowania umożliwia drukowanie na wszystkich 3 wspornikach od razu jeden po drugim, co zapewnia oszczędność 3 sekund na każdej europalecie w porównaniu do wypalarki elektrycznej. Dodatkowo w przypadku zastosowania dwóch, wysokiej rozdzielczości drukarek
Hi-Res EBS-2600 po obu stronach linii produkcyjnej, możliwe jest jednoczesne znakowanie na wspornikach europalety po obu jej stronach.
Drukarki przemysłowe mają również zastosowanie, kiedy znakowanie palet odbywa się w innym miejscu niż na linii produkcyjnej. Mobilna, bezprzewodowa, ręczna drukarka Handjet® EBS-260 umożliwia opisywanie produktów w dowolnym miejscu i czasie. Urządzenie może pracować do dwóch dni bez ładowania, co przekłada się na około 16 godzin ciągłej pracy, a wysokość nadruków od 7 do 57 mm pozwoli na czytelny i trwały wydruk wszystkich wymaganych identyfikacji i oznaczeń na europalety. Dotykowy 3,5 calowy ekran umożliwia szybką zmianę projektu lub jego edycję, a wbudowane moduły Wi-Fi oraz Bluetooth® pozwalają na przesłanie projektów do urządzenia bez konieczności powrotu do w tym celu do komputera.
Zarówno drukarki przemysłowe wysokiej rozdzielczości jak i ręczne, bezprzewodowe drukarki serii Handjet® stanowią rewolucję w procesach opisywania palet, zastępując dotychczasowe, niewygodne w użyciu, pozostałe urządzenia znakujące na drewnie. W zależności od wyboru kategorii urządzeń, możliwa jest pełna automatyzacja procesu znakowania palety lub pełna swoboda druku w dowolnym miejscu i czasie. Drukarki przemysłowe to przemyślana i skuteczna inwestycja, usprawniająca codzienne procesy w przedsiębiorstwie produkcyjnym, zajmującym się produkcją wszelkiego rodzaju palet dostępnych na runku.