Tworzywo sztuczne to najpopularniejszy surowiec, który znajduje zastosowanie w niemal wszystkich branżach przemysłu. Powstałe z niego gotowe elementy, będące składową większych produktów lub systemów, wymagają często poddania procesowi znakowania.
Firma Polimarky – jest polskim producentem szerokiej gamy modyfikowanych tworzyw sztucznych przeznaczonych do wytłaczania i formowania wtryskowego. Przedsiębiorstwo wytwarza również elementy służące do budowy wewnętrznych instalacji wodociągowych, grzewczych i wysokotemperaturowych. Powstałe w procesach gotowe wyroby jak np. rury z polipropylenu random (PP-R) wymagają dokładnego opisania w celach późniejszej identyfikacji ich cech użytkowych. Jako wieloletni partner i dostawca systemów do znakowania produktów i opakowań, zaoferowaliśmy firmie Polimarky kompleksowe rozwiązania spełniające oczekiwania naszego klienta. Drukarki firmy EBS Ink-Jet Systems od wielu lat znakują wysokiej jakości gotowe wyroby z tworzyw sztucznych, co potwierdza niezawodność naszych urządzeń i buduje zaufanie oraz silne partnerstwo z producentem tworzyw termoplastycznych.
WARUNKI APLIKACJI
Tego typu wyroby z tworzyw sztucznych znakowane są najczęściej w jednej linii wzdłuż produktu. Wypukłe miejsce, na którym drukowany jest projekt, wymaga dokładnego i precyzyjnego ustawienia głowicy drukującej względem poruszającego się wyrobu. Dodatkowo, aby zachować odpowiednie proporcje tekstu na wypukłej powierzchni, odległość przedmiotu od głowicy musi być zawsze stała, dokładnie ustawiona podczas instalacji stanowiska z drukarką i wszystkimi akcesoriami dodatkowymi.
LINIA PRODUKCYJNA
W zakładzie produkcyjnym uruchomione są linie produkcyjne, które wytwarzają rury o różnych średnicach. Każda z nich porusza się w jednym kierunku ze stałą, niedużą prędkością, która nie stanowi większego wyzwania dla możliwości zainstalowanych urządzeń. Drukarki precyzyjnie wykonają czytelny i trwały nadruk na powierzchni elementu z tworzywa sztucznego (PP-R).
*Dana szacunkowa. Maksymalna prędkość drukowania 1 linii tekstu w matrycy 11×7 dla drukarki Boltmark®II EBS-6900: 170 m/min.
Drukarka małego pisma EBS-6000
Pierwsza przemysłowa drukarka atramentowa firmy EBS Ink-Jet Systems nie wymagająca zasilania zewnętrznym sprężonym powietrzem. Od wielu lat z powodzeniem znakuje produkty u polskiego producenta szerokiej gamy modyfikowanych tworzyw sztucznych.
WARUNKI OTOCZENIA
Zakład produkcyjny charakteryzują niewielkie wymagania klimatyczne. Na miejscu nie występują ekstremalne temperatury, czy wysokie zapylenie, a kontakt z wodą jest całkowicie ograniczony. W związku z tym, postawiono na podstawową ochronę obudowy urządzenia o stopniu IP55. Narażenia mechaniczne mieszczą się w dopuszczalnych przedziałach, a wybrane miejsce montażu głowicy nie wymaga skorzystania z dodatkowej opcji dla urządzenia jaką jest głowica kątowa.
APLIKACJA
Opcja
Standard
Głowica drukująca
Głowica prosta, 25 punktów
Taktowanie wydruków
Czujnik prędkości obrotowej (shaft-enkoder)
Atrament
XI30014, barwnikowy czarny o pojemności 900 ml
UMIEJSCOWIENIE APLIKACJI W PROCESIE PRODUKCYJNYM
Po uprzednim rozpoznaniu etapu produkcyjnego, stanowisko z drukarką EBS-6900 Boltmark®II zainstalowano w miejscu zapewniającym dobrą integrację z linią produkcyjną wraz z wygodnym dostępem dla Operatora. Na wybranym odcinku, zadana powierzchnia, na której ma zostać wykonany nadruk jest odsłonięta. Umożliwia to odpowiednie ustawienie głowicy drukującej względem produktu oraz późniejsze weryfikacje prawidłowego przebiegu procesu znakowania. Wybrane miejsce pozwala również na montaż w pobliżu drukarki wszystkich wymaganych akcesoriów, które dobrze integrują się z całą aplikacją w obrębie jednego miejsca na linii produkcyjnej.
MONTAŻ GŁOWICY DRUKUJĄCEJ
Idealnym miejscem na montaż głowicy drukującej okazał się odcinek linii produkcyjnej zlokalizowany bezpośrednio przed maszyną tnącą rury na wymagane długości. Z uwagi na fakt, że w miejscu montażu głowicy linia produkcyjna nie posiada uchwytów montażowych, do jej zainstalowania, wymagane było użycie dodatkowego stojaka zawierającego dedykowane prowadnice służące do swobodnego przesuwu głowicy w pionie i poziomie względem poruszającego się wyrobu.
WYZWALANIE WYDRUKÓW
W opisywanym przypadku nie było konieczności zastosowania wyzwalacza wydruku, ponieważ znakowanie rur odbywa się sposób ciągły. W miejscu rozpoczęcia nadruku rura przemieszcza się w jednym kawałku, stąd kolejne wydruki rozpoczynane są od razu jeden po drugim. Przed rozpoczęciem pracy linii produkcyjnej, wybierany jest odpowiedni projekt – przygotowany i wgrany do drukarki bezpośrednio z komputera – właściwie opisujący aktualnie produkowany element z tworzywa sztucznego. Dodatkowym akcesorium współpracującym z drukarką jest czujnik prędkości obrotowej – Shaft-enkoder, który mierzy prędkość przesuwu taśmy produkcyjnej, co pozwala na zsynchronizowanie wykonywania wydruków z prędkością przesuwania się przedmiotów przed głowicą drukującą.
PROJEKT NADRUKU
Na rurach z polipropylenu random (PP-R) nadrukowywane są zarówno teksty jak i obiekt typu grafika w postaci loga Polimarky – producenta tworzyw sztucznych.
W celu przygotowania projektu skorzystano z aplikacji my.ebs.ink editor, która po połączeniu z drukarką umożliwia zaprojektowanie wydruku i wgranie go do urządzenia.
Wygoda dostępu z dowolnego urządzenia
Aplikacja pozwala na zdalne sterowanie siecią drukarek (do 32 drukarek na jednym kontrolerze) poprzez przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci Ethernet (komputer, tablet, smartfon).
Projekt o wysokości 25 punktów, drukowany na rurach o największej średnicy, zawiera obiekty typu tekst oraz grafika. Na początku widnieje logo firmy Polimarky o maksymalnej możliwej wysokości dla projektu. Następnie drukowane są teksty w matrycy 11×7, z czego część z nich zawiera opcję pogrubienia czcionki. Teksty zawierają informacje opisujące właściwości i cechy użytkowe produktów, datę i godzinę, znak budowlany oraz numer partii produkcyjnej.
Na pozostałych liniach produkcyjnych, na rurach o mniejszych średnicach, drukarki EBS Ink-Jet Systems drukują analogiczne projekty, dostosowane na wysokość do średnicy danego produktu.
3 generacje urządzeń w jednym miejscu
Wieloletnia współpraca zaowocowała tym, że po dzień dzisiejszy, u naszego klienta pracują urządzenia należące do trzech kolejnych generacji – EBS-6000, Boltmark® EBS-6800, Boltmark®II EBS-6900. Niezawodność drukarek firmy EBS Ink-Jet Systems pozwoliła na zbudowanie zaufania i silnego partnerstwa z wiodącym producentem tworzyw termoplastycznych w zakresie znakowania jego wyrobów.
ATRAMENT
Istotnym czynnikiem gwarantującym powodzenie instalacji aplikacji u klienta jest dobór odpowiedniego atramentu do rodzaju opisywanej powierzchni. W tym wypadku zastosowano szybkoschnący atrament barwnikowy XI32001 o podwyższonej odporności na ścieranie, który pozwala zredukować problemy ze ścieralnością i nietrzymaniem się nadruku. Jest on również permanentny na powierzchniach wysoce narażonych na czynniki zewnętrzne.
Godziny pracy drukarki
2000
Liczba wydruków (na minutę)
1
Całkowita ilość wydruków w okresie
120 000
W omawianym przypadku, dla zainstalowanych urządzeń przewidziana jest jednozmianowa praca w trybie ciągłym. Zaprezentowane przykładowe dane dotyczą pracy jednej drukarki w okresie jednego roku kalendarzowego w warunkach idealnych bez przestojów linii produkcyjnej.
Zastosowanie drukarek EBS Ink-Jet Systems w procesie technologicznym to nie tylko wsparcie na etapie znakowania produktów. Odpowiednio dobrane rozwiązanie zapewni precyzję i niezawodność znakowania oraz przystosuję urządzenie do pracy w trudnych warunkach, umożliwiając trzyzmianową (24 h/7), nieprzerwaną pracę.