Europalety – jako standard w branży logistycznej, przed wprowadzeniem do obiegu, wymagają skutecznego i trwałego oznakowania. W tym celu, co raz częściej znajdują zastosowanie przemysłowe drukarki atramentowe, które oferują wydajne i zautomatyzowane rozwiązanie do znakowania palet, będących kluczowymi składowymi w przemyśle transportowym.
WARUNKI APLIKACJI
Palety drewniane, niezależnie od rodzaju, znakowane są na najczęściej na liniach produkcyjnych. Na wspornikach paletowych powstałych z drewna rozdrobnionego umieszczane są symbole i charakterystyczne znaki jak EPAL, EUR czy IPPC. Wielkość znaków jest ściśle określona dla każdego rodzaju palety i dopasowana do wymiarów wsporników. W przypadku europalety EPAL 1, znakowanie polega na umieszczeniu na wszystkich 6 wspornikach znaków, zgodnych z wytycznymi ustanowionymi przez EPAL. Dzięki temu, prawidłowo opisana paleta umożliwia łatwą i szybką identyfikacje oraz potwierdza legalność nowo wprowadzonego wyrobu na rynek.
LINIA PRODUKCYJNA
W parku maszynowym zakładu produkcyjnego uruchomiona jest linia do produkcji palet, która porusza się z względnie stałą, niedużą prędkością. W miejscu znakowania, palety przesuwają się w powtarzalnych, niewielkich odstępach między sobą, dzięki czemu wyzwalanie kolejnych wydruków na wspornikach jest dobrze zsynchronizowane.
Integracja z linią produkcyjną klienta
Instalacja aplikacji z drukarkami wysokiej rozdzielczości Hi-Res EBS-2600 na linii produkcyjnej klienta odbywa się po ówczesnym zbadaniu miejsca i możliwości integracji systemu z linią. Następnie projektowane jest stanowisko znakujące dopasowane do linii klienta, uwzględniając odpowiedni etap na jego umiejscowienie względem całego procesu produkcyjnego.
WARUNKI OTOCZENIA
Zakład produkcyjny charakteryzują niewielkie wymagania klimatyczne. Nie występuje duża wilgotność i wysokie bądź niskie temperatury. Dodatkowo, aby zminimalizować zapylenie, wokół stanowiska znakującego zbudowano niewielką, zamykaną wiatę, która chroni aplikacje przed pozostałymi czynnikami zewnętrznymi.
APLIKACJA
Maksymalny pobór mocy
24 W
Obudowa
Stal nierdzewna, INOX 100%
Wydruki
180 DPI / 510 punktów (maks. 71,8 mm)
Interfejs użytkownika
Dotykowy wyświetlacz LCD 5,7″, menu graficzne
Atrament
XI21602, olejowy czarny o pojemności 500 ml
UMIEJSCOWIENIE APLIKACJI W PROCESIE PRODUKCYJNYM
Europalety EPAL znakowane są w końcowej fazie produkcji. Aplikacja złożona z dwóch drukarek wysokiej rozdzielczości Hi-Res EBS-2600 została zainstalowana na odcinku znajdującym się bezpośrednio przed robotem układającym gotowe palety w stosy. Drukarki zostały ustawione po obu stronach linii na tej samej wysokości, dzięki czemu znakowanie wsporników odbywa się jednocześnie po obu stronach palet. Wybrane miejsce zapewnia wygodny dostęp dla Operatora i umożliwiło montaż wszystkich wymaganych akcesoriów dla prawidłowego funkcjonowania systemu znakującego.
MONTAŻ GŁOWICY DRUKUJĄCEJ
Drukarki pracujące w zakładach produkcji palet mogą być narażone na uszkodzenia głowicy drukującej (materiał eksploatacyjny) przez wystający gwóźdź z boku palety, który napotkał sęk w strukturze drewna lub przez inne pozostałości drewna podczas cięcia. Z tego względu, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia głowicy, całe stanowisko zostało obudowane solidnymi, stalowymi prowadnicami z dedykowanymi otworami na głowice drukarek. Rozwiązanie to pozwala zabezpieczyć głowice drukarek przed wystającymi elementami i ogranicza przypadki wymiany głowicy drukującej.
Dodatkowo, aby wzmocnić stabilność, drukarki osadzono na statywach, które zostały zakotwione do posadzki. Statywy zawierają regulowane uchwyty, aby można było precyzyjnie ustawić drukarkę i dopasować położenie głowicy względem przemieszczających się palet. Tak przygotowana aplikacja zapewnia dobrą i solidną integrację z linią produkcyjną klienta, który może w pełni czerpać korzyści z automatyzacji procesu opisywania palet z wykorzystaniem nowoczesnych technologii Ink-Jet.
WYZWALANIE WYDRUKÓW
W systemie znakowania – po obu stronach linii – zastosowano po dwa fotodetektory podłączone do każdej drukarki. Fotodetektory wewnętrzne wykrywają kolejne wsporniki, natomiast fotodetektory zewnętrzne odpowiadają za wykrywanie górnych desek palet. Takie rozwiązanie zapewnia synchronizację wydruków z kolejnymi europaletami i eliminuje błędy nieprawidłowego wyzwolenia wydruków.
PROJEKT NADRUKU
Wsporniki palet typu EPAL 1 znakowane są wg wytycznych ustanowionych przez EPAL. Na lewym i prawym wsporniku widnieje logotyp EPAL. Na wsporniku środkowym nadrukowywany jest znak fitosanitarny IPPC – z licencją danego producenta.
W nowych paletach typu EPAL QR, na prawym wsporniku znajduje się indywidualny, generowany automatycznie QR kod, który zawiera identyfikator danej palety i odnośnik do danych w systemie iPal® – rejestr dla nowo wyprodukowanych palet z cyfrowym znakiem.
Do przygotowania projektu skorzystano z aplikacji EBS Web User Interface, która umożliwia zaprojektowanie wydruku i wgranie go do urządzenia.
W celu wykonania nadruków kolejno na wszystkich wspornikach, konieczne jest, aby poszczególne znaki zawierały się w jednym projekcie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych obiektów typu: Znacznik Odstępu i Znacznik Podziału. Pierwszy tworzy wirtualny, stały odstęp w projekcie pomiędzy poszczególnymi znakami – w rzeczywistości odpowiadający odstępom pomiędzy wspornikami. Drugi powoduje wyzwolenie drukowania projektu od miejsca, w którym jest ustawiony tj. każdorazowo przed drugim i trzecim znakiem na odpowiadające wsporniki. Dzięki temu, drukowanie poszczególnych fragmentów wydruku (kolejnych znaków) jest zsynchronizowane z każdą kolejną paletą i niezależne od możliwych niewielkich zmian położenia wsporników w palecie.
Zdalne sterowanie urządzeniem
Aplikacja pozwala na zdalne sterowanie siecią drukarek poprzez przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci Ethernet (komputer, tablet, smartfon).
Wszystkie wydrukowane znaki na wspornikach posiadają wymiary i proporcje zgodne z wymiarami określonymi przez organizację EPAL. Jest to kluczowy wymóg do spełnienia, aby oznakowana paleta została zatwierdzona i dopuszczona legalnie do obiegu.
Cyfrowo ulepszona – Europaleta EPAL QR
„Europaleta EPAL QR to nowy standard dla cyfrowych procesów logistycznych. W kodzie QR na każdej palecie wbudowany jest unikalny numer seryjny, który może być powiązany z transportowanymi towarami. Europalety EPAL QR są wymienialne bez ograniczeń w otwartym pulu palet EPAL.”
www.epal.org.pl
ATRAMENT
Jednym z najważniejszych elementów całej aplikacji jest dobór odpowiedniego atramentu, który zapewni trwałość i dobry kontrast na chłonnym podłożu wspornika. Aby spełnić te wymagania, zastosowano atrament olejowy XI21602, który uzyskał licencję i został dopuszczony do znakowania palet wg standardów organizacji EPAL. Zapewnia on odpowiednią chłonność, a także odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne.
Godziny pracy drukarki
4000
Liczba wydruków (na minutę)
6
Całkowita ilość wydruków w okresie
1 440 000
Wartości szacunkowe dla przedstawionego projektu, rzeczywiste dane mogą się różnić.
W omawianym przypadku, dla zainstalowanych urządzeń przewidziana jest dwuzmianowa praca w trybie ciągłym. Zaprezentowane przykładowe dane dotyczą pracy jednej drukarki w okresie jednego roku kalendarzowego w warunkach idealnych bez przestojów linii produkcyjnej przy produkcji europalet typu EPAL 1.
Zastosowanie drukarek EBS Ink-Jet Systems to nie tylko wsparcie na etapie znakowania produktów. To usprawnienie całego procesu produkcyjnego dzięki automatyzacji procesu opisywania palet wykorzystującego nowoczesne technologie drukarek atramentowych. Odpowiednio dobrane rozwiązanie zapewni precyzję i niezawodność znakowania oraz przystosuję urządzenie do pracy w trudnych warunkach, umożliwiając nawet trzyzmianową (24 h/7), nieprzerwaną pracę.